top of page
  • Фото автораOksana Schyrba

Оксана Логойда: «Будь-яке захворювання краще діагностувати і лікувати на ранніх стадіях»


В Україні триває Всеукраїнський проєкт «Обстежся- подбай про здоров’я» від ГО «Здоров’я жіночих грудей», що має на меті інформувати населення про важливість профілактики різних захворювань грудей, мотивувати та спонукати суспільство до ранньої діагностики раку молочної залози. До проєкту долучилися найкращі українські фахівці. Серед них - Оксана Логойда, лікар ультразвукової діагностики клініки EUROLAB. В Оксани Миколаївни ми розпитали про важливість проєкту, її участь та необхідність регулярних обстежень.


- Скажіть, будь ласка, чому вирішили приєднатися до проєкту?

Беручи участь у проєкті «Обстежся- подбай про здоров’я», я прагну роз’яснити жінкам та дівчатам, чому так важливо робити УЗД молочних залоз, навіть при відсутності скарг, роз’яснити, що ми бачимо під час обстеження молочних залоз.

Груди -це завжди про самоцінність, материнство. Вони відображають самооцінку жінки, вони завжди» ідуть» перші. Це об’єкт уваги як чоловіків, так і жінок. Хочу, аби кожна жінка, прокидаючись вранці, знала, що має здорові груди і носила їх з гордістю, не приховувала, не соромилась, ретельно і регулярно доглядала за своїм ніжним та чуйним органом.

- Рання діагностика – це основна профілактика раку молочних залоз. Чому жінки так часто нехтують обстеженнями?

В Україні в основному не прийнято приходити до лікаря чи обстежуватись в молодому віці, особливо, коли немає жодних скарг.

На запитання «коли востаннє Ви обстежували молочні залози» більшість жінок відповідає, що не мають ніяких скарг з боку молочних залоз і навіть не планують їх обстежувати.

Інші відповідають: лікар -гінеколог обстежив молочні залози і сказав, що все добре.

На питання «чи проводите регулярно самообстеження молочних залоз» відповідають, що не вміють цього робити, або бояться під час самообстеження щось знайти.

З утворень в молочних залозах через необізнаність зробили справжнього «монстра».

Жінки бояться іти обстежуватись, бо часто чують у всіх новинах та соціальних мережах про страшний діагноз - рак молочної залози, про радикальні операції з видалення грудей, хіміотерапію, облисіння, протези, метастази тощо. А більшість благодійних організацій та фондів збирають гроші на дороге лікування, хіміотерапію для жінок, які вже мають це захворювання.

- У чому полягає проблема діагностики захворювань молочних залоз?

В Україні близько 15 тисяч жінок мають діагноз рак молочних залоз і половина цих жінок дізнаються про нього на пізніх стадіях.

Основна проблема діагностики захворювань молочних залоз полягає в тому, що жінка дійсно може не мати жодних симптомів (біль, пальпуючі утворення в молочних залозах, виділення з соска, збільшені чи болючі пахові лімфоузли), тому і нехтує регулярними обстеженнями.

Також не прийнято робити самообстеження грудей. Раз на місяць, на сьомий – девятий день менструального циклу, потрібно стати перед дзеркалом, підняти руки і подивитись, чи симетрично перемістились залози, чи не деформовані соски; тоді обмацуємо груди, стоячи та лежачи.

Жінки не мають чіткої інформації про те, що не всі утворення в молочних залозах лікуються хірургічним шляхом. І далеко не всім потрібно робити операцію.

- А що Ви думаєте про нетрадиційні метоли лікування захворювань грудей?

Є категорія жінок, які надіються на нетрадиційне лікування - травами, гомеопатією. Успішний ефект нетрадиційних методів при захворюваннях грудей пояснюється доволі просто- в багатьох випадках доброякісні утворення чи дисгормональні порушення не потребують особливого лікування і лікарі- мамологи інколи обирають очікувально-наглядову тактику.

Але будь-яке захворювання краще діагностувати і лікувати на ранніх стадіях. Виявлення раку грудей на ранніх стадіах - це 95% успішного лікування!

- Як часто жінки мають проходити обстеження грудей?

У жінок репродуктивного віку УЗД є основним скринінговим методом ранньої діагностики захворювань молочних залоз. Рекомендовано проводити 1 раз на рік, на 5-14 день менструального циклу, в жінок від 18 до 40 років .

Після 40 років рекомендовано проводити мамографію , тому що молочні залози в нормі інволютивно змінюють свою структуру, переважає щільна сполучна чи жирова тканини.

- Які переваги УЗД молочних залоз?

По-перше, це абсолютна безпечність і безболісність.

Це обстеження займає близько 20-30 хвилин, не потребує додаткової підготовки, є доступним для кожного по ціні.

Результат УЗД жінка отримує в день обстеження.

УЗД грудей можна пройти в будь-якому медичному закладі за місцем проживання. Крім цього, УЗД має ще й такі переваги:

-дає можливість обстежити поверхневі та глибокі регіональні лімфоузли;

- дає можливість оцінити вміст утвореннь, глибину розташування , щільність, наявність кровотоку в утвореннях;

- можна проходити неодноразово;

- в динаміці дає можливість оцінити зміну розмірів чи форму утворень;

-дає можливість оцінити ефективність лікування.

-Чому важливо проводити УЗД молочних залоз?

Основна причина -це онконастороженність.

Ризики захворіти дуже високі в кожної жінки:

-постійні стреси;

-дисгормональні порушення менструального циклу;

-прийом контрацептивів;

-перша вагітність після 30 років;

-обтяжена сімейна спадковість, зокрема у жінок, які мають кровних родичів, що хворіли раком молочних залоз або яєчників;

-пізній клімакс;

-відмова від грудного вигодовування;

-погана екологія;

-шкідливі звички (куріння, алкоголь);

-захворювання ендокринних органів, цукровий діабет, ожиріння, захворювання щитовидної залози, органів малого тазу тощо.

- Які симптоми може мати жінка при захворюваннях грудей?

Симптоми можуть бути такі:

-наявність больових відчуттів;

-зміна об’єму чи форми молочних залоз;

-почервоніння та біль;

-втягнення соска, виділення з соска і особливо мають насторожувати кров’янисті виділення з соска.

- Що варто очікувати від результатів обстеження?

Хочу заспокоїти вас, що часто виявлені під час пальпації об’ємні утворення не є злоякісними!

Це можуть бути прості кісти, доброякісні утворення, такі як фіброаденоми або запальний інфільтрат в молочній залозі при маститі.

Будь-які зміни з боку молочних залоз є причиною негайно звернутись до мамолога та пройти ультразвукове обстеження та мамографію!

Нагадую, що з метою попередження раку грудей та інформування населення нашої країни про важливість ранньої діагностики захворювань молочних залоз клініка EUROLAB приєдналась до благодійного проєкту громадської організації «Здоров’я жіночих грудей». Щомісяця, протягом року, в клініці ми проводимо 10 безкоштовних ультразвукових обстежень молочних залоз. Чекаємо на вас! Бережіть себе та будьте здорові!

38 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page